Výrobci a značky

BRIDON-BEKAERT – “těžká váha” v ocelových lanech

ocelová lana Bridon

U boxera síla, technika a obratnost, u lanařů kvalita zpracování, výborná znalost mechaniky kovů a inovativní myšlení. „Těžkou vahou“ oboru je britsko-belgický BRIDON-BEKAERT.

V boxu nestačí svaly, potřebujete mít taky hbité nohy a „rychlou“ hlavu. Podobně i při pokročilé výrobě lan potřebujete jak ocelové „svaly“ (materiál), tak i chytrou hlavu (konstrukce).

Musíte rozumět oceli a možnostem jejího zpracování, abyste dosáhli přesně požadovaných fyzikálních vlastnosti drátu a také abyste udrželi všechny jeho parametry konstantně stálé. A současně mít k dispozici tým inženýrů, kteří na základě výborných znalostí statiky a mechaniky kovů navrhnout konstrukci lana, které dlouhodobě obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách (tak náročných oborů jako je např. těžařství, slévárenství nebo stavařina).

Stávající lanařský obr vzniknul v roce 2016 fúzí britské (BRIDON) a belgické (BEKAERT) firmy – nicméně obě společnosti spolu již předtím dlouhé roky spolupracovaly: BEKART jako držitel pokročilého know-how na výrobu ocelových drátů a jejich povrchovou úpravu (firma drží přes 130 patentů) a BRIDON jako specialista na „pletení“ ocelových lan ((mj. jde o jedinou firmu, která lana vyrábí i metodou válcování oceli za tepla).

Firma navrhuje a vyrábí lana pro tyto okruhy využití:

jeřábová lana   Lana pro stavební a průmyslové jeřáby

Produkty pro náročné zdvihací aplikace, kde je pro optimální výkon nezbytná stabilita průměru a vysoká odolnost proti mechanické únavě či deformaci.

Lana pro průmyslové/procesní jeřáby

 • mostové jeřáby
 • ocelářské pánvové jeřáby
 • ocelářské haly vysoké pece
 • válcování oceli za studena

Lana pro stavební jeřáby a stroje

 • věžové jeřáby
 • teleskopické mobilní jeřáby
 • koncová zakončení
 • nákladní autojeřáby
 • pásové jeřáby
 • stroje pro základové práce (pilotovací, vrtací, šnekové)
mostová lanaLana pro stavební konstrukce

Mosty, stadiony, střešní konstrukce, dálniční infrastruktura, pevné stožáry a věže, specializované stavební projekty atp.

Statická (mostová) lana mají specifické vlastnosti, dané jejich využitím: mimořádnou pevnost a zvýšenou povrchovou ochranu, aby dlouhodobě odolávala proměnlivým povětrnostním podmínkám.

lana pro lesnické práceLana pro lanovky a lesnické práce

Produkty pro osobní i nákladní lanovky a lesní hospodářství

Práce v lesnictví je drsná a náročná – složité terénní podmínky, vysoké užitečné zatížení a dlouhá rozpětí vyžadují lana nejvyšší kvality. Ať už taháte kmeny pomocí strojového navijáku (yarderu) nebo kácíte stromy harvestorem, Bridon-Bekaert navrhl lesnická lana speciálně pro efektivní a bezpečnou práci při těžbě dřeva.

Lana pro ropný a plynárenský průmysl

Produkty pro průzkum, výstavbu i těžbu.

Lana Bridon-Bekaert vydrží i ty nejnáročnější aplikace v ropném a plynárenském průmyslu a přispívají k úsporám nákladů díky menšímu počtu výměn lan a kratším prostojům. Specializovaná maziva nabízejí široký rozsah provozních teplot a zvýšenou odolnost proti korozi.

Pro případ, že by nakonec přece jen vyšel aktuální recesistický záměr a České republika by anektovala Kaliningrad (Královec), doplňme ještě další specializaci firmy:

Lana pro lodní (námořní) dopravu a rybolov

Produkty pro lov košelkovými nevody, vlečnými sítěmi, vlečná a kotevní lana.

Specificky zkonstruovaná vlečná lana se sníženým opotřebováním kladky a zvýšenou odolností proti oděru pro maximalizaci efektivity a produktivity flotily.

Co vzít v úvahu při výběru ocelového lana

Při výběru lana pro konkrétní typ aplikace je vhodné vzít do úvahy následující vlastnosti:

 • potřebnou pevnost
 • odolnost proti protáčení
 • odolnost proti mechanické únavě
 • odolnost proti opotřebení a oděru
 • tlakovou odolnost (proti defomacím)
 • odolnost proti korozi
 • míru průvěsu lana

více v samostatném článku zde (pozn. odkaz je zatím nefunkční, bude doplněno)

Výběr není tak jednoduchý, jak by někomu mohlo na první pohled zdát.

Konzervativnost je přirozenou lidskou vlastností – když něco alespoň jakž-takž funguje, nebýváme motivováni hledat možné lepší řešení. Vývoj v konstrukci lan šel ale hodně kupředu – energie věnovaná výběru moderního lana může ušetřit překvapivě hodně peněz.

S nejběžnějšími aplikacemi jsme schopni vám poradit sami, ty náročnější (kde jde bez nadsázky o životy či potenciální velké finanční ztráty) konzultujeme s lanovými inženýry z firemního vývojově-poradenského centra.

Pokud tedy sháníte lano pro drsnou práci pošlete nám nezávaznou poptávku (viz kontakty níže), rád vám – spolu ze specialisty z Bridon-Bekaert – pomůžu vybrat to nejvhodnější.

Budu se těšit na spolupráci.

Radek Filípek sales managerRadek Filípek

sales manager

777 454 762

filipek@igatech.cz